YAPAY OYUN

Bulmacalar niçin var? Beynimizin spor yapması için mi yoksa ruh halimizi biraz iyileştirmek için mi? Stresi azaltan eğlenceli bir etkinlik olduğunu da eklemek lazım. Peki size bir gün çözeceğiniz bir bulmacanın milyonlarca insanın hayatını kurtaracağını söylesem! Hele ki Hitler gibi bir adamın savaşına karşı bulacağınız tek bir bulmacanın bu savaşı durdurabileceğini söylesem… İşte bu göründüğü kadar eğlenceli olmayabilirdi. Stresi azaltmak yerine tam tersi çözemediğin her bulmaca için sayısız insanın ölümüne sebebiyet verdiğini bilseydin bu ruh halini hiç de iyileştiremezdi.

Peki her kadın bir erkeğe , her erkekte bir kadına mı ilgi duymalı? Bu duygusal ve bedensel tercihe insanları sürüklemek adaletli mi? Peki bir kadının bir başka kadına ilgi duyması ve bir erkeğin bir başka erkeğe ilgi duymasının hastalık olarak nitelendirilip ve ceza hükmünde olmasına ne diyorsunuz?

Neyse ki birileri bu olaya bir el atmış ve 1974’te Amerikan Psikiyatri Derneği tarafından eşcinselliğin bir hastalık olmadığı açıklanmış. Hormonları sorunsuz olarak çalışan insanlarında eşcinsel olabileceği gerçeğini ortaya koymuş. Birileri çıkıp bunun sadece insanlara özgü değil bir hayvanda da bu yönelimlerin olduğunu söyleyebilmiş. Birileri bir zamanlar bunları bilimsel olarak ortaya koymadığı için sayısız insanların ölümüne sebep olmuş. Ahlaksızlık gerekçesiyle sayısız eşcinsel insanın cezalandırılıp ve öldürülmesinden söz ediyorum.

Peki size bu cezaya maruz kalanlardan birinin Hitlerin savaş sistem şifresi olan Enigma’yı hızlı kırmaya yardımcı olacak elektromanyetik bir makine tasarlayarak matematiği ile savaşan ve bulmacalarıyla sayısız insanın hayatını kurtaran kişinin ünlü bilim insanı İngiliz matematikçi, kriptolog, yapay zeka fikrini ilk ortaya atanlardan ve bilgisayar biliminin kurucularından olan Alan Mathison Turing olduğunu söylesem?

İşte bu filmde bir eşcinsel matematikçinin yaşamına yakından tanıklık edeceksiniz. İnanıyorum ki bir gün hiç kimse bir diğerinin potansiyelini ve enerjisini sorgulamaya artık cüret etmeyecektir. Çünkü eleştirdiğiniz ve sizden farklı hisseden her insanın neler ortaya koyabileceğini bilemezsiniz. Ve Turing’in dediği gibi  ”Bazen kimsenin hayal edemediği şeyleri hayal edip yapabilen insanlar vardır.”

İzleyiniz..

 

Yorumlarınızı duymak isteriz...