PODCAST NE DEMEK? “HANGİ PODCASTLERİ DİNLESEM?” DİYENLER İÇİN EN SEVDİĞİM 3 TÜRKÇE PODCAST

Podcast 2000li yılların başından itibaren hayatımıza girmiş bir terim. Kelime anlamı olarak bakıldığında küçük kapsül anlamına gelen “pod” ve yayın anlamındaki “broadcast” terimlerinin bir araya gelmesinden oluşuyor.

Bu yazıdaki niyetim podcast hakkında detaylı teorik bilgi vermek değil elbette. Ancak genel olarak bakıldığında kişilerin herhangi bir konuda hazırlıklı ya da serbest şekilde konuşmalarından oluşan “bağımsız podcastler” ve kurumların profesyonel ekipler ile yaptıkları “kurumsal podcastler” olarak iki türün varlığından bahsetmeyi gerekli buluyorum. The  Washington  Post,  The  Economist, The  Financial  Times,  The  Guardian gibi kurumların podcast hazırladıklarını biliyoruz örneğin.

Podcast dinlemek günlük rutinlerimden biri. Bunun sebebi geçmişten beri radyo dinlemeye olan merakım elbette. Bu noktada podcastin kesinlikle canlı radyo yayını dinlemek kadar etkili olduğunu düşünmediğimi söylemeliyim. Neyse ki canlı da dinleyebileceğimiz kayıtlarını spotify platformuna da yükleyerek dilediğimiz an dinlememize olanak sağlayan Ayça Şen gibi radyocular var. Tam bu noktada önerilere geçmenin tam sırası. Seçtiğim podcastler günlük işlerinizi yaparken çok rahat dinleyebileceğinizi sizi yormayan hatta çoğunlukla güldüren kayıtlar. İşte pek çok bölümünü bitirdiğim en sevdiğim ilk 3 podcast:

  1. RADYO KARAVAN

Ayça Şen pek çoğunuzun tanıdığı biridir eminim. Kitapları, köşe yazıları, şarkıları ve radyosu olan on parmağından on marifet olan biri Ayça Şen Başkan. Her gün dinlediğim podcastini canlı olarak Radyo Karavan internet sitesinden de dinleyebiliyorsunuz. Ayça Şen programında eşi Toni Drosa ile keyifli bir sohbet gerçekleştiriyor ve bunu haftaiçi her gün yapıyor. Sohbetlerinin komik tarafı kesinlikle Ayça. Radyocu profesyonelliği ile kendini dinletmeyi bilmesi muazzam. Farkında olmadan tekrar tekrar dinlemek istiyorsunuz kendisini. Toni ise Ayça sayesinde tanıdığım müthiş biri ve programı her gün takip etmemim aslında temel nedeni. Toni enişte inanılmaz meraklı. Program devam ederken aklına gelen her şeyi soruyor ve daha da güzeli bu soruları havada bırakmayıp o anda yanıtlarını bulup açıklıyor. Kelimelerle arası inanılmaz iyi. Güle güle aydınlanma yani. Hem de ücretsiz. Bu çifti size sayfalarca övebilirim ama şimdilik bu noktada durayım ki kendiniz dinleyin.

 

  1. O TARZ M?

Can Bonomo, Can Temiz, Bengi Apak ve İsmail Türküsev’in bolca güldüren keyifli sohbetinden oluşan bir seri. Ekip dinlerken stres atma ve gülme garantisi veriyorlar. Güzel olan asıl yanı şahane bir doğallıkla yapıyor olmaları. Program dinleyicilerin sorularına şekilleniyor. Ekip bu sorulara çare bulmaya çalışıyor. Elbette konu konuyu açıyor ve keyifli bir sohbet dönüyor. Can Bonomo müziğini çok sevdiğim biri. Podcast sunumunda da müziği kadar iyi olduğunu iddia etmemde bir sakınca yok sanırım.

 

  1. BU MU YANİ?

“Hayat dediğimiz şeyin kurallarını kim koydu? Milyonlarca sperm arasından SGK’lı olmak için mi birinci geldik? Her gün Zincirlikuyu’da aktarma yapan bir insan kim olduğunu keşfedebilir mi?” gibi sorularla yola çıkan ve bunlara benzer pek çok soruya yanıt arayan iki çocukluk arkadaşının yaptıkları nefis bir yayın dizisi. Zuhat Taşer ve Oğulcan Aydoğmuş klasik kariyer yolculuklarının bir anında “Bir dakika yahu, ne oluyor?” diyerek değişimi başlatmış iki iyi arkadaşlar. Programlarında “Ben de tam bu fikirdeyim.” dediğim soru ve sorunlara fikir üretiyorlar. Programlarının güzel yani sordukları sorularla hazırlık yaparak sık sık kaynak önererek bir söyleşi gerçekleştirmeleri. Program sırasındaki önerileriyle yetinmeyip sohbetleri esnasında bahsettikleri kaynakları podcastleri ile aynı adı taşıyan internet sitelerinde de dinleyiciye sunuyorlar.  Bölümler arasında ilginizi çekecek konular olduğuna eminim.

BONUS BİLGİ: PATREON NE DEMEK?

Podcast yayıncıları reklam almak, ürün satışı yapmak (kendi adlarında kıyafet, bardak, defter vb.) ve patreon gibi alanlardan gelir sağlayabiliyorlar. İlk iki yöntemi anlamak kolay. Peki bu patreon ne ki?

Patreon için  içerik üreticilerinin abonelik sistemi ile kendini dinleyen ya da izleyen kişilerde gelir  elde edebildiği platform diyebiliriz. İçerik üreticileri kendilerini bağış yapan takipçilerine özel içerikler üretebiliyorlar bu platformda. Aylık abonelik ya da tek seferlik içerik satışı şeklinde içerik üreticilerinin gelir elde etmesi sağlanmış oluyor.

 

Yorumlarınızı duymak isteriz...