“Persian Lessons” / “Umudun Dili” Filmi Üzerine

 

Geçenlerde izlediğim Persian Lessons’dan size de bahsetmek istedim. Bir insanlık dramı ve tarihteki koca bir leke olan holokost üzerine bir film olmasına rağmen, ki ben bu tarz filmleri artık izlemekte zorlanıyorum, konuyu bambaşka bir yerden işlediği, bir bireyin gerçek yaşam öyküsünden ilham aldığı ve özellikle “dil” ile ilgili olduğu için benim gerçekten de ilgimi çekti.

 

2020 yılında vizyona giren filmin yönetmenliğini  Vadim Perelman yapmış ve baş rollerinde ise Nahuel Pérez Biscayart, Lars Eidinger ve Jonas Nay yer alıyor.

 

Filmin konusu oldukça farklı. Aslında Belçikalı genç bir Yahudi olan Gilles, toplama kampında infaz edilmekten kurtulmak için İranlı gibi davranır ve bu gerçekten de işe yarar, çünkü savaştan sonra İran’da restoran açmayı planlayan ve kamptaki mutfaktan sorumlu olan Koch da kendisine Farsça öğretecek birini aramaktadır. Gilles ölmekten kurtulur, ama ensesinde ölümün nefesini her an hissetmekten kurtulamaz tabii ki, çünkü Gilles Farsça bilmez ve Koch Farsça öğrendiğini sanırken aslında Gilles’in uydurduğu bir dili öğrenmektedir.

 

Gilles’ın, Koch’a öğretirken uydurduğu her kelimenin karşılığını kendisinin de ezberlemesi ve asla unutmaması gerekir. Bu gerçekten çok zorlu bir iştir. Birçok durumda köşeye sıkışır ve sıkıntıya girdiği olur. Belleğinin sınırlarını zorlar, oldukça gerilimli bir durumun tam ortasındadır. Peki sizce bu filmin sonu nasıl biter? Bunun cevabını elbette vermeyeceğim.

 

Ayrıca filmin başında holokostta yaşanan gerçek bir öyküden ilham alındığı da belirtiliyor.

 

Benim son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden biriydi Persian Lessons. Yakın zamana kadar Mubi’de gösterimdeydi, ama sanırım kalktı. Eğer siz de tarihi olayların içinde bireye odaklanan ve onun iç dünyasını, yaşadıklarını, gerilimlerini, umudunu, hislerini merceğine alan filmleri seviyorsanız, bence bir an önce izleyin.

 

Hatta fragmanını da buraya bırakıyorum. Şimdiden iyi seyirler o zaman! 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=yVhKyFy84bk

Yorumlarınızı duymak isteriz...