Kısrak

 

Cama vuran her damla kalbine bir bıçak. Öyle bir can ki, yanışı bile güzel diyorsun. Oysa ne çok isterdik bir kuşun kanadında yaşayabilmeyi. Üç kelimeden bir hayat kurabilmeyi. Devrik de olsa bizim olurdu. İçine bir virgül sonuna bir nokta, kimin aklına gelirdi?

Issız kalan çocuk parklarına benziyor ömrün. Biçimsiz sakalların, soluksuz yalanların; aynaya bile ürkek bakışların. Başlı başına bir düş kırıklığı. Bir cadde olmak değildi niyet. Çıkmaz sokak olsa kafi der sonuna bir ev yapar yine bir çaresini bulurduk. Olmayınca olmuyor dedikleri bir bilmece misali. Cevabı dilinin ucuna gelmiş o zamansız soru gibi. Biraz düşünsen olacaktı. Biraz düşünsen, ha gayret, olacaktı. Oldu mu?

Uslanmaz bir ağacın arsız gölgesisin. Dökülen yapraklarına inat, yeni mevsimden umut yaratıp düşüyorsun yerlere. Bir anlamı olur mu bunca çilenin? Bir yanlışı nereden çevirirsen tam olarak doğruya koşarsın? Bilmiyorsun. Üstüne bir de kendi haklılığın köşedeki dükkanda kavrulan kahve gibi, bütün eve sinmiş. Her duvar senden yana olmuş, faydasız. Dalına konan bir kuş gibi ürkek ellerim. Bak kapat gözlerini şimdi. Yemyeşil çimlerde boylu boyunca uzanıyoruz. Gülüşümüze vuran güneş, etrafta koşuşturan çocuk sesleri…Tam şimdi kapat gözlerini. Kalbinden akan ırmağın önüne koyduğun taşı unut. Yüzüme düşürdüğün çizgileri unut. Yumrukladığın duvarları unut. Bir tutam huzur için, korkmadan, kapat şimdi gözlerini. Olmaz değil mi?

O hayalini kurduğumuz sevgiler hep filmlerde kaldı. İmrenerek baktığın o mutluluğun ulaşılmazlığı delirtmiyor mu hepimizi? Bir rüya görüyorsun. Bir yanılsama. İnanmak her şeyden kolay. Teslim olmamak elde değil. Yokuş aşağı koşan bir kısrak gibi. Rüzgar okşuyor sevincini. Sonunu düşünen kahraman olamaz derler bizim buralarda. Ama sonunu düşünmemek büyük aptallık, sen bunu sakın hatırlama.

Nefesin kesiliyor. Bir bıçak yarası ki bir türlü iyileşmiyor. Deyim yerindeyse hasta tedaviye yanıt vermiyor.

İki koltuk.

İki bardak.

Biri boş.

Gerisi yarım yamalak.

Bu pencere,

bu yağmur,

hep mi böyle yağacak?

Yorumlarınızı duymak isteriz...