KARBON MALZEME-GRAFEN

Telefonunuzun şarjının hiç bitmemesini, televizyonunuzun, bilgisayarınızın cebinize katlayıp koyabilecek forma sokulmasını, kurşun geçirmez bir camınız ve giysileriniz olduğunu , arabanızı petrol ofisine değilde elektrik ofisine doğru sürdüğünüzü, uçakların kirli hava bırakmamasını ve şimşek çaktığında daha fazla kilometrelerce yol gidebildiğini, susuz hiçbir toprak parçasının kalmamasını ve beyninizin simülasyonunu hayal edin. Peki artık size tüm bunların hayal olmadıklarını söylesem? İşte tam bu ve buna benzer sayısız hayali gerçekleştirebilen yüzyılımızın multi malzemesinden söz edeceğim. Elmastan daha dayanıklı, bakırdan daha iletken, lastikten daha esnek, öyle ince ki çıplak gözle görülmesi zor olan süper kapasitöre sahip olan malzememiz grafenden söz ediyorum.

Grafen; dünyanın en ince ve  yapılması çok ucuz iki boyutlu bir maddesidir. Hafif, güçlü, iletken, esnek, saydam ve bir araya getirildiğinde tüm bu özellikleri taşıyabilen bir malzemenin daha olmaması, grafeni süper malzeme olarak tanımlıyor. Örneğin; mevcut telefonunuz bir saat doluma sekiz saatlik ömür veriyor. Ancak grafen pillerini kullandığımızda üç saniyelik doluma yirmi saatlik ömür verebilecek. Yani bir kağıdın inceliğinde yapılmış olan grafen telefonunuzu haftalar boyunca şarj derdi olmadan kullanabilmenizin mümkün olduğunu söylüyor. Sadece bu değil televizyonunuzu duvardan alıp katlayıp cebinize koyup dilediğiniz yerde izlemek, grafen filtreler sayesinde dakikalar içinde deniz suyundan içme suyuna dönüştüğümüz suları Afrika’ya ulaştırabilmemiz artık hayal olmayacak.

Keşfettiğimiz ilk iki boyutlu kristaldir. Dünyada elde edilen en ince nesne, dünyanın en kuvvetli maddesi. Elektriği bakırdan çok daha iyi iletiyor, saydam ve bükülebilir. Grafenin kullanıldığı alanlar; Havacılık, otomotiv, elektrik, enerji depolama, kaplama ve boya, iletişim, sensörler, güneş enerjisi, petrol ve niceleri.. Hızla geliştirilen seri üretim sayesinde herkesin yakında kapısını çalabilecek bir buluştur.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından 2010 yılında Nobel Fizik Ödülünü paylaşan Andre Geim ile Konstantin Novoselov isimli bilim insanlarının kurşun kalemde de olan grafitten grafen elde etmeleri, içinde bulunduğumuz yüzyılda büyük bir devrim yaratmıştır.

Karbon içeren her şeyden grafen elde edilebiliyor. Karbon birçok canlı yapıda buluyor. Artık silikon plastik malzemeler yerine yaşamımızda grafen malzemelerin olması sağlığımız açısından da önem taşıyor. Peki neden şuana dek bu kadar önemli olan malzemeyi keşfedemedik? Bunun da nedeni grafeni keşfedebilecek cihazların geliştirilmemiş olmasıdır. Grafen hep olan ancak keşfedilmeyen bir maddeydi. Bu malzeme yaşamımızı dönüştürerek teknolojide, sağlıkta, ekonomide ve yaşamın her alanında mevcut standartların çok üstüne taşıyacaktır. Türkiye’de değerli Prof. Dr. Selmiye Alkan GÜRSEL ve Prof. Dr. Volkan ÖZGÜZ hocaların öncülüğüyle hem yakıt pilleri üzerine hem de beynin simülasyonunun kurulması üzerine önemli çalışmalar başlatılmıştır. Birçok bilim insanı da her geçen gün bu çalışmaları arttırmaktadır. Beyninizin artık nasıl işlendiğine dair sırların bize daha şeffaf bir şekilde aktarılmasından söz ediyorum. Bu büyük bir devrim.

Arı peteği görüntüsüne sahip olan grafen beynimizin içinde olabilecek kadar çok yerde olacak. Kim bilir belki de yaşamın sonu olarak adlandırılan beyin ölümü bile artık gerçek bir ölüm sayılmayacak..

 

 

 

Bibliyografya:

http://gazetesu.sabanciuniv.edu/tr/2013-02/tvde-grafen-ve-insan-beyni-projesi

Yeni nesil piller (graphen) /Cem Gürkan

http://www.bbc.co.uk/turkce

Yorumlarınızı duymak isteriz...