Kara Bir İngiliz Komedisi: The End of the F***ing World

 

 

Baş rollerini: Jessica Barden, Alex Lawther, Steve Oram’ın paylaştığı İngiliz kara  komedi dizisi. Hatta ben bunu niye izliyorum ki deyip bağımlısı olunan bir dizi ilk sezonu 9 bölümden oluşuyor ve bazı bölümleri 19 dakika ortalamada ise 30 dakika olan bir dizi başrol de oynayan çocuğu ise Black Mirror’den tanıdığınız kendini garip bir şekilde izlettiren bir dizi.

the end of the f ing world ile ilgili görsel sonucu

Baş kahramanımız James bir sosyopat kedi, köpek öldüren birisi pek konuşmayan sakin bir karakter lakin insan öldürmek istiyor ve kurbanı ise Alyssa. Sırf bu yüzden Alyssa ile sevgili olmasını izleyeceğiz bir süre ve başlarına gerçekten inanılmaz olaylar geliyor dizi sıkıcı gibi başlıyor kara delik  gibi içine çekiyor ve İngilizler bu işi biliyor diyorsunuz. Şimdi biraz daha derinlere inelim ve karakter analizi yapalım dizi sıradan gibi görünse de karakterlerin büyük psikolojik sıkıntıları var.

 

the end of the f ing world ile ilgili görsel sonucu

*JAMES*

 

Sosyopat başrolümüz, elini kızgın yağa sokmak ile başlayıp babasının aldığı av bıçağıyla çeşitli hayvanları öldürerek devam ediyor.  Bu vahşiliğin ardında ise annesinin gözleri önünde intihar etmesi travması var. Babası onun için bir asalak ve James tatmin olmak için daha büyük bir şey öldürmek istiyor; bir insan. Kimi öldüreceğini düşünürken karşısına Alyssa çıkıyor ve James onun güvenini kazanıp onu öldürmeyi deniyor peki her şey James’in planına göre mi ilerleyecek izlemeli ve görmelisiniz.

 

the end of the f ing world ile ilgili görsel sonucu

*ALLYSA*

 

Ağzına ne gelirse patır kütür söyleyen sürekli cinsellik konuşan ve cinsellik bağımlısı olduğunu söyleyen asi ikinci ana karakterimiz. (Şöyle bir yan bilgi de vermek istiyorum oyuncu 26 yaşında ama dizide 17 yaşında bir ergeni canlandırıyor.) Ve Allysa’nın ciddi travmatik bir yaşamı var. Babası ile annesi o küçük yaştayken ayrılıyor baba ilgisi görmeyen ve annesinin de pasif kaldığı bir çocuk. Annesi tekrar evleniyor ve üvey babası tarafından tacize uğrayan bir çocuk Allysa ve annesi bunu görmesine rağmen ses çıkarmıyor gerçekten bir trajedi var  aslında cinselliği sevmiyor sadece üvey babası yüzünden bu şekilde davranıyor üvey babası onu sıkıştırdıkça o da dışarıya kendini farklı gösteriyor.

Aslında her iki ergende ailesinden ilgi görmediği hatta istismar edildiği için bu ruh durumundalar ve başlarına gelen felaketler de cabası. Diziyi izlerken bu kadar hızlı ilerlemesine şaşırıyorsunuz iki ergenin var olma çabası, kabalıkları, kendilerini beğenmişlikleri ile ergenliği tam olarak yansıtan bir dizi bence.

Ä°lgili resim

Ayrıca her insanın yeri ve zamanı geldiğinde ne kadar cani olabileceğinin bir kanıtı dizi. Bu dizide iyiler yok ne yazik ki hayatın gerçekleri var her insanın bastırdığı dürtülerin uygun zaman geldiğinde nasıl ortaya çıktığını göreceksiniz özellikle cinsellik ve saldırganlık için.

Freud der ki :” İnsanın iki savunma mekanizması vardır bunlardan biri saldırganlık diğeri cinselliktir.”

İzlediğiniz dizilere, filmlere hatta ve hatta reklamlara bakarsınız apaçık ya da subliminal bir şekilde bu iki kavram etrafında döndüğünü ve insanlarında bunları daha çok izlediğini göreceksiniz ama bu dizi travma sonucu bu iki kavrama geliyor zaten ilerledikçe de karakterlerin değişimini göreceksiniz.

Bu dizide pek çok mesaj var; insanların öz evladı bile olsa onu bile satıp çıkarcılığın nasıl işlediğini, mevkilerde bile konuşma tarzının, şefkatin ne kadar önemli olduğunu bir insanın hayatını mahvetmenin ne kadar kolay olduğunu, anlamanın ve dinlemenin ne kadar önemli olduğunu ve en önemlisi ergen psikolojisini göreceksiniz.

Hiç mi gülmedim? Güldüm ama absürtlüğe güldüm.

 

the end of the f ing world ile ilgili görsel sonucu

Dizinin şu an tek sezonu bulunmakta ikinci sezon için henüz bir anlaşma yok  belirsizlik içerisinde dizinin ikinci sezonu ama gerek konusu ile gerek müzikleri ile seyircinin oldukça beğenisini toplamış bir dizi. Umarım ikinci sezonu olur diyoruz ve yüzümüze gerçekliği çarptığı için teşekkür ediyoruz.

Dip not:

Some love stories begin at the end… Yani diyor ki, bazı aşk hikayeleri sonunda başlar.

Sanki ikinci sezon göz kırpıyor gibi.

Yorumlarınızı duymak isteriz...