BİR TÜRK DİZİ ŞÖLENİ OLARAK ŞAHSİYET

 

Şahsiyet, senaryosunu Hakan Günday’ın yazdığı, baş rollerini Haluk Bilginer, Cansu Dere, Hüseyin Avni Danyal, Metin Akdülger, Necip Memili, Şebnem Bozoklu, Müjde Ar, İbrahim Selim, Fırat Topkurur’un paylaştıkları gerilim ve suç dizisidir. Yönetmen ise başarılı oyuncu Onur Saylak’tır.

Dizi Agah Beyoğlu (Haluk Bilginer) karakterinin alzheimer olduğunu öğrenmesi ve artık yaptığı hiçbir şeyi hatırlayamayacağı gerçeğiyle başlıyor ve ilerleyen bölümlerde Agah beyin unutkanlığını çok farklı planlar yaparak kullanacağının ipuçlarını veriyor. Çekim kalitesi olarak ve yapılan iş olarak baktığımızda gerçekten de Türk dizi standartlarının üzerinde bir iş.

Cinayet Büro Amirliği’ndeki ilk kadın polis olarak ün kazanan Nevra. Cansu Dere’nin canlandırdığı gözü pek, idealist ve oldukça gerçekçi bir karakter lakin ünü dolayısıyla Cinayet Büro Amirliği’nde pek sevilmeyen bir karakter. Agah Beyoğlu ve Nevra karakterleri baş karakterlerimiz arasında olsa da yan rollerde işini oldukça iyi yapıyor ve dizi inanılmaz bir derecede izleyeni etkisi altına alıyor. Agah bey Adliye’de Katiplik yapmış birisi ve bazı olayların tek tek intikamını almaya hastalığı ile birlikte plan yaparak başlayan birisi. Haluk Bilginer Agah rolünü o kadar iyi oynuyor ki çaresizliğini de sevincini de her şeyi bize çok net yansıtıyor ve hikayenin içerisine iyice giriyoruz sayesinde.

Hikaye bizi sürekli olarak İstanbul’un ilçesi Kambura’ya götürüyor çünkü Agah beyin kurbanları Kamburalı. İlk başlarda ne olduğunu tam anlamıyorsunuz ama dizi yavaş yavaş ve derinden ilerliyor…

şahsiyet ile ilgili görsel sonucu

 

Yıllar önce Kambura’da yakılan bir ev var ama gizemi de var ve seyirciye ilerleyen bölümlerde azar azar aktarıyorlar bu evin hikayesini. Hikaye şöyle yıllar önce bir aile taşınıyor o eve ama hırsızlık yaptıkları söylentisi çıkıyor sonra o evde bir yangın çıkıyor raporlarda sigara izmaritinden olduğu yazıyor ve çevre halkınında yangını engellemeye çalıştıkları ama kurtaramadıkları aileyi. Bu ilçenin yabancılara anlattıkları hikaye fakat asıl hikayeyi Nevra’nın üvey babası ağzından kaçırıyor. O evi ilçe halkının yaktığını ve taşladığını anlatıyor sonra ise adama ölüm tehditleri ile inkar ettiriyorlar fakat Nevra işin peşini bırakmıyor her cinayet Kambura ile ilgili ve katilimiz Agah bey Nevra Komisere her bir cinayette küçük notlar bırakıyor. Nevra beni anlıyor, bugün Nevra’nın doğum günü bu Nevra’ya hediyem şeklinde bir takım notlar, tabi cinayetler çoğalırken katili bir türlü yakalayamayan Cinayet Büro ve Cinayet Büronun Amiri Kambura’nın bir tesadüf olduğunu ve bırakmaları gerektiğini söylese de Nevra işin peşini bırakmıyor. Nevra katili yakalamakta Agah bey ise geçmişte yaşananların ve ceza almayanların cezasını vermekte oldukça kararlı. Hakan Günday hikayeyi o kadar güzel yazmış karakterleri o kadar güzel konumlandırmış ki beni daha önceki izlediğim dizilerde neymiş diyebilirsiniz dizi sıkmadan ilerliyor replikler ise ayrı bir olay. Puhu tv’de yayınlanmasından dolayı oldukça iddialı replikler ile karşılaşacaksınız izleyip görmenizi istiyorum onun için örnek vermeyeceğim.

 

şahsiyet ile ilgili görsel sonucu

 

Agah Bey alzheimer olduğunu herkesten saklayarak bir şekilde kendi planı çevresinde yaşamaya çalışıyor ve tam bu sırada Avusturalya’da olan kızı ve torunu geliyor bir taraftan onlara çaktırmadan cinayetlerini işlerken bir taraftan da ne kadar kopuk olduklarını kızı ile görüyoruz yani bir taraftan suç izlerken bir taraftan da dram izliyoruz dediğim gibi Hakan Günday senaryoyu çok yönlü ve karakterlerin üzerine tam oturacak şekilde yazmış.

Şuan çok da ipucu vermek istemiyorum diziyi şiddetle izlemenizi öneririm. Dizide ki renkler, sahneler,şarkılar o kadar iyi ki gerçekten Onur Saylak çok iyi çekmiş Hakan Günday çok iyi yazmış…

Dizi Puhu Tv’de yayınlanıyor 3 hafta ara ile 3 yeni bölüm koyuyorlar şuan 9 bölüm var ve hikaye açıldıkça açılıyor size gerçeğin arkasını da gösteriyor. Kambura ve gizemi biraz çözülmüş gibi görünse de yakılan evden birçok hikaye çıkıyor Agah bey öç almaya devam ederken Nevra onu bulmaya çalışıyor ve sizde açıp izlemeye çalışın kesinikle buna değer. Biraz dizinin görsellerinden paylaşacağım size iyi seyirler…

 

Yorumlarınızı duymak isteriz...