BİLİNMEYEN SULARDA YOLCULUK

“Bir insanın birini tekrar görmek isteyip istemediği kırk saniye içinde belli oluyormuş.” dedi.

Bilinmeyen Sular Mevsim Yenice’nin Tekme Tokatlı Şehirler Rehberi’nden sonra çıkan ikinci kitabı. Kitap geçtiğimiz Mayıs ayında Can Yayınları tarafından yayınlandı. Mevsim Yenice her biri farklı Pink Floyd şarkılarından alıntılarla başlayan 10 öyküyü toplamış kitabında.

Yenice bu öykülerde bambaşka kayboluşlar içindeki kahramanlarıyla sakin sularda buluşmamızı sağlıyor. Farklı katmanlarda maskeleri , aile figürlerini , gündelik sıradan yaşamı sorgulamamıza yol açarken bizi yormaktan kaçınıyor. Rüya ve gerçeğin hayali sularda buluştuğu sayfalarda atacağımız adımlar bu yolculuğun iklimini belirliyor.

Kitabı okurken durup kısa bir mola vermenize sebep olacağını düşündüğüm ilk öyküsü “Pes” olsa da öyküleri sırayla okumak kitabın bütünündeki akışa ortak olmanıza kolaylık sağlıyor.

Yazar özellikle içimizdeki gitme isteğini anlatırken ,bazen o yola asla çıkamayacak olsak bile, varılacak yeri betimlemekten kaçınarak kişisel rotamızın özgürlüğüne ket vurmuyor. Yola çıkma arzusunun kendi içsel coşkunluğu satırlar arasında coşkusunu koruyor.

Yenice tekrarlardan ve detayların gücünden kaleminin esnekliği ile ustaca faydalanıp anlatımının ritmini korumayı kitabın sonuna dek başarıyor.

Bir kitabı okumaya devam edip etmeyeceğiniz bir insanı yeniden görmek isteyip istemediğinizden farklı değildir. Kırk saniye yeterlidir.

 

 

Yorumlarınızı duymak isteriz...